Priča o nastanku authentic alive architecture
“U potrazi za životom” mogao bi biti naslov priče o nastanku authentic alive architecture. Taj naslov zvučao bi možda pretenciozno i otvarao puno pitanja. No, istovremeno bi taj naslov najbolje opisivao ovu priču.
Authentic alive architecture nastao je iz nekoliko mojih osobnih težnji.
I Potreba da se osjećam živo, prisutno i suvislo dok radim arhitekturu
Uobičajeno suho prenošenje klijentovih funkcionalnih potreba (3 sobe, 2 kupaone, dnevni boravak i kuhinja s otokom) uz vrlo općeniti opis željenog stila (toplo moderno) me ne zadovoljava.
Arhitektura je vanjska refleksija ljudi. Ima moć poduprijeti rast i lakoću, a isto tako opteretiti svoje ukućane težinom, nefunkcionalnošću i lažnom retorikom…
Da bi osmislila arhitekturu koja će doprinijeti boljitku baš te obitelji, baš tih ljudi, važno mi je povezeti s njima. Trebam ih istinski čuti, otvoriti prostor da se izreknu najdublji strahovi i najdublje želje.
Za to je potreban otvoreni i iskreni prostor komunikacije. Nije ga jednostavno osigurati jer je većina, pogotovo poslovne komunikacije, lišena osobnog izraza. Puno edukacija, radionica i osobnih iskustava mi je trebalo da mogu predložiti takav način komunikacije.
Sad mi je rad na “sjemenu” kako nazivam prvi dio procesa, jako drag jer imam priliku istinski doživjeti svoje klijente, diviti se njihovoj jedinstvenosti te dokučiti kako im mogu pomoći s novom arhitekturom. Baš čast!
II Potreba da imam višeslojnu percepciju terena
U Vastu znanosti puno se spominje Vastu Purusha, duh prostora s kojim treba komunicirati i naučiti kako napraviti prostor da Vastu Purusha bude zadovoljan. Nekako mi je to dugo ostalo na razini retorike. Stvarni pomak u mojoj percepciji terena dogodio se tek kad sam došla u doticaj s radom arhitekta Christopher Daya koji u svojoj metodi projektiranja Consensus design, ima izvrstan način analize terena kroz koju u slojevima istinski upoznajemo teren te mu “dajemo glas” osjećajući njegovo stanje i potrebe. Ovu analizu radim s klijentima, što je uvijek duboko otkrivajuće iskustvo za mene, a vjerujem i za klijente. Njegovanje odnosa s terenom postalo je važni dio mojeg projektiranja.
PRIRODA POSTOJANJA MATERIJALNOG SVIJETA
III Potreba da imam širu sliku svijeta i života
Prije 20 godina krenula sam na put (bez povratka) ka dubljem razumijevanju sebe i svijeta. Dio mog učenja ( Vastu i BioGeometry) vezan je na arhitekturu s temama poput: što je prostor , a što materija, kakve forme graditi da bi bile podržavajuće, koje proporcije su dobre i sl. Naučila sam i još uvijek učim, kako isprojektirati kuću koja će biti dio živog svijeta, ispunjena životnom energijom. Bilo bi puno jednostavnije ne znati sve to skupa jer je već i ovako komplicirano isprojektirati suvislu kuću (lijepu, optimalne cijene, funkcionalnu, niskoenergetsku, usklađenu s urbanizmom….) No, nema mi natrag:)
Spoznaja o toj cijelovitosti ljudi, Zemlje, Sunca koji se u svakoj milisekundi kreiraju iz izvornog polja, mijenja u meni stvari iz korijena. I budi moju povezanost s kreativnom silom s kojom se projektiranje pretvara u sukreaciju. A, moj posao arhitektice pretvara u dinamičnu komunikaciju između unutrašnjeg svijeta namjera, potreba, emocija i misli te vanjskog manifestiranog svijeta materijalne pojavnosti. Pri tome je moja odgovornost da rezultat bude najbolji mogući za klijente, teren i život u cjelini.
Česta pitanja:
Što je authentic alive architecture?
Holistički pristup arhitekturi s organskim razvojem projekta.
Koje su posebnosti a.a.a. pristupa?
– rad na klijentovoj viziji kao bazi za cijeli projekt
– rad s terenom i usuglašavanje s energijama i potrebama terena
– primjena Vaastu i BioGeometrijskih smjernica za oblikovanje koje garantiraju veliki razinu životne energije u prostoru
Što se želi postići s "authentic alive" arhitekturom?
Cilj je utjeloviti evolutivni pomak za klijenta i mjesto na kojem kuća nastaje. S time arhitektonski pothvat dobiva istinski smisao.
Kako je živjeti u a.a.a. kući?
Zbog primjene prirodnih zakona za oblikovanje formi, prostori unutar a.a.a. su zdravi i energetski podržavajući.
Što klijenti dobivaju s "authentic alive" projektom?
– osjećaj sigurnosti da ih se čulo i uvažilo
– uspostavljen odnos s terenom
– sigurnost oko utemeljenosti i kvalitete rješenja
– arhitekturu usklađenu sa Zemljinim energetskim sustavom
– arhitektura kompatibilnu s izvornim poljem
Koja je razlika između a.a.a. i Vastu arhitekture?
Vastu arhitekti, najčešće, klijentove funkcionalne potrebe nastoje uskladiti s tipičnom Vastu shemom.
A.a.a. polazi od temeljne Vastu teorije koja kaže da je vanjski prostor zrcalna slika unutrašnjeg. S radom na klijentovoj viziji,osigurava se zdrava osnova za razvoj projekta.
U fazi analize terena, uspostavlja se odnos s terenom (Vastu purušom) i sagledava njegova perspektiva.
S BioGeometrijskim smjernicama, a.a.a. raspolaže sa širom paletom mogućnosti za oblikovanje od samih Vastu smjernica. No također i s alatima za mjerenje kvalitete energije u budućim prostorima kao i kompatibilnosti s klijentima.
Pišite nam za dodatna pitanja!