DANA KRHLANKO
arhitektica

Zašto je nastao authentic alive architecture*?
Životnost u arhitekturi ne može se izmjeriti – ali se osjeća čim zakoračimo u prostor.
Svatko ima svoje omiljeno mjesto u prirodi – gdje se osjeća podržano, inspirirano i ispunjeno. Prirodni oblici to omogućuju jer su neposredan izraz života.
Authentic alive architecture* pristupa arhitekturi kao živom sustavu – dijelu prirode koji bi trebao zračiti istom razinom vitalnosti kao i prirodni okoliš.
Kako to postići?
Taj izazov vodio me u dva smjera:
🔹 Prvi smjer bavi se zakonitostima oblika i njihove povezanosti s izvornim energetskim poljem. Vastu mi je otvorio vrata u to znanje, a BioGeometry® produbio mogućnosti oblikovanja i dao konkretne alate za mjerenje kvaliteta. Koristeći ih, oblikujem prostore koji imaju sklad i vibraciju koja podržava životne procese.
🔹 Drugi smjer je dublji i osobniji – odnos čovjeka i prostora. Zašto uopće nastaje arhitektura? Što je pokreće i održava?
Prirodni oblici nastaju iz potrebe života da se replicira i održi. Životinje instinktivno stvaraju zaklon. Čovjek, kao biće više razine svijesti, stvara prostor i iz fizičkih i iz emocionalnih, mentalnih i duhovnih potreba.
Klijent kao izvor arhitekture
Zato vjerujem da autentična, živa arhitektura može proizaći samo iz unutarnje jasnoće samog klijenta. Tijekom godina rada učila sam terapeutske metode kako bih pomogla ljudima da osvijeste i izraze svoju istinsku, evolutivnu potrebu – onu koja nosi projekt od prve ideje do realizacije.
Kada se ta namjera oslobodi, proces gradnje postaje prirodan i protočan. Čak i birokracija, financije i izvođači postaju podrška, a ne prepreka.
Arhitektura i proces njene kreacije, tada postaju evolutivni i podržavajući jer nastaju iz organskog procesa koji se bavio istinskim životnim sadržajem.
Komponente authentic alive architecture* razvoja projekta:
I SJEME

U authentic alive architecture* procesu počinjemo sa SJEMENOM—dubljom i jasnom namjerom klijentova projekta. Zajednički definiramo što je važno—fizički, emocionalno, mentalno i duhovno.
Kako je u prirodi u sjemenu sadržana sva informacija o biljci, tako je i SJEME za kuću jako važno. Cijeli proces projektiranja zasniva se na ovom dijelu.
Namjera oblikuje viziju, a vizija postaje motor koji pokreće proces razvoja i realizacije—svu energiju, materijale i postupke projekta.
Istovremeno, temeljito sagledavamo realne okolnosti i raspoložive resurse: budžet, okoliš, vremenski okvir, tehničke i regulatorne okvire. Kombinacijom jasne namjere i realnih uvjeta ostvarujemo projekt koji je transformativan, ali i izvediv.

Analiza terena za kuću u Moščenićkoj Dragi

II DAVANJE GLASA TERENU
U ovoj fazi zajedno, klijent i projektant, sustavno istražujemo teren – sloj po sloj: fizički, atmosferski, povijesno i energetski. Cilj nam je doseći duboko razumijevanje njegovog integriteta, posebnosti i potreba.
Na suptilnoj razini, teren ima svoju unutarnju inteligenciju koja se manifestira kroz višestruke slojeve: energetske mreže Zemlje (Hartmann i Curry), tokove prirodne energije, povijesne naslage, vegetaciju, životinjski svijet te povezanost s bližom i udaljenom okolicom.
Sinergija s terenom temelj je svakog projekta. Kuća nije tek objekt na zemlji nego nadogradnja živog, slojevitog i osjetnog sustava. Time oblikujemo arhitekturu koja diše, vraća ravnotežu i poštuje energiju mjesta.
III Usklađivanje s PRIRODNIM ZAKONITOSTIMA

Ono što doživljavamo kao materiju rezultat je procesa transformacije izvornog energetskog polja, neuhvatljivog našim osjetilima. To „izvorno polje” čini temelj svega što postoji—beskrajno je potentno, složene strukture i vibracije koje tvore stvarnost.
Vastu Shastra, drevna vedskog znanja arhitekture, pruža strukturirane smjernice koje omogućuju da dizajn prostora rezonira s tim izvornim poljem—usmjeravajući ritam, energiju i proporcije prema prirodnim silnicama.
BioGeometry®, suvremena metoda razvijena na temelju egipatskih znanja, donosi konkretne alate za osjetljivu geometrijsku harmonizaciju prostora — omogućuje mjerenje kvalitete energije, detekciju elektromagnetskog i geopatogenog stresa i stvaranje oblika usklađenih s prirodnim zakonitostima.
Kombinirajući ova znanja, projektiranje započinje tamo gdje zaista počinje stvaranje: u izvornom polju. Forme koje poštuju njegovu strukturu i dinamiku postaju punokrvne forme pune životne energije — rezultat vibracijske harmonije između prostora i svih njegovih komponenti u jednom manifestacijskom valu.
Zašto živjeti u authentic alive architecture*?
1. Energetska harmonija
Pravilna orijentacija i geometrijske proporcije omogućuju uravnotežen protok životne energije. BioGeometry® oblici pojačavaju rezonanciju s izvornim poljem, smanjujući elektromagnetski stres i geopatogene energije.
2. Dobrobit za zdravlje
Život u authentic alive arkitekturi* pomaže u smanjenju stresa, poboljšavaju san, jačaju mentalnu jasnoću i emocionalnu ravnotežu. Harmonizirani prostori djeluju podržavajuće na sve razine biološkog sustava – fizičku, emocionalnu i duhovnu.
3. Atmosfera
Jak osjećaj životnosti proizlazi iz atmosfere prostora – kombinacije materijala, svjetlosti, kontinuiteta oblika i pomno osmišljenih proporcija koje potiču dubinsku vibraciju prostora kao žive cjeline
4. Autentičnost
Authentic Alive Architecture* rezonira s individualnim korisnicima jer je nastao kao refleksija njihove posebnosti i specifičnih životnih okolnosti što daje osjećaj doma, pripadanja i autentičnog života
5. Povezanost s mjestom
Komunikacija s terenom osigurava povezanost s mjestom na kojem arhitektura nastaje. Sama forma biva usidrena u teren, arhitektura postoje ekstenzija terena, odnosno teren ekstenzija kuće.

Interijer kuće na Vidovčici u Zagrebu
Znanja i prakse u podlozi authentic alive architecture*:
* Vastu- vedska znanost o arhitekturi
Vastu Shastra je drevna arhitektonska znanost koja stremi usklađivanju prostora s prirodnim i kozmičkim silama: distribucija pet elemenata (zemlja, voda, vatra, zrak, prostor), orijentacija, proporcija i geometrija čine arhitekturu živom, uravnoteženom i energetički podržavajućom
Dr. V. Ganapati Sthapati, utemeljitelj modernog Vaastu Vedic pristupa, tumači Vastu kao proces manifestacije suptilne energije u materijalni oblik: prostor postaje živa struktura ukorijenjena u geometrijskom redu i vibracijskoj harmoniji
* BioGeometry®– suvremena znanost (fizika kvalitete) koja pomoću dizajnerskih principa i oblika stvara harmoniju u prostoru
BioGeometry®, znanost koju je utemeljio Dr. Ibrahim F. Karim, D.Sc. bavi se kvalitetom energije prostora. Temelji se u fizici kvaliteta (Physics of Quality) i otkriću kvalitete energije koja se nalazi na povoljnim Zemljinim točkama (Power spots) s njezine 3 specifične komponente nazvane BG3.
BioGeometry® je razvila alate za mjerenje kvalitete energije, kao i načela dizajna za generiranje BG3 kvalitete energije u prostoru.
BioGeometry® učinkovito harmonizira životne sredine koje su sve više pod raznim štetnim utjecajima poput elektromagnetskih polja (5G i sl.), geopatogenog zračenja (Harmann i Carry mreže), toksičnih građevinskih materijala i neharmonične arhitekture.
https://www.biogeometry.ca/home
* Sistemske konstelacije
Sistemske konstelacije su terapeutski pristup koji pomaže otkriti i promijeniti duboko ukorijenjene obrasce unutar ljudskih sistema, poput obitelji, organizacija ili zajednica
* Biodecoding®- cjelovita terapeutska metoda
Biodecoding je holistički terapeutski pristup koji povezuje emocionalne konflikte s tjelesnim simptomima i drugim simptomima. Razvio ga je francuski terapeut Christian Flèche početkom 1990-ih, ciljajući da razotkrije emocionalno porijeklo bolesti i omogućiti iscjeljenje.
Ja razvijam Biodecoding za arhitekturu jer se pojedini nerazrješeni konflikti i potisnuti uzorci reflektiraju kroz arhitekturu kao čovječju vanjsku pojavnost.
* Consensus Design® metoda projektiranja od arhitekta Christopher Daya
Consensus Design® (“dizajn konsenzusa”) je participativni pristup arhitekturi i urbanizmu koji aktivno uključuje sve sudionike (stanare, investitore, stručnjake, lokalnu zajednicu) u proces oblikovanja prostora. Umjesto diktirane jedne vizije, cilj je zajednički suodlučivati o ključnim aspektima projekta — obliku, funkciji, vrijednostima i duhu mjesta.