a.a.a. TIM

Dana Krhlanko

arhitektica

voditeljica a.a.a. procesa i glavni projektant

Upisujem arhitekturu uz dvojbu do zadnjeg časa: arhitektura ili fizika. Uvijek mi je bila zanimljiva prava priroda stvari pa mi je fizika išla dobro. No, želja za kreativnošću prevladava.

Završavam Arhitektonski fakultet u Zagrebu uz rektorovu nagradu i nagradu na lokalnom javnom natječaju. Na račun projektiranja u 3D, počinjem odmah samostalno raditi, uglavnom obiteljske kuće.

Privatno život ima svoje parabole. Postajem samohrana majka sa 30 g. Uobičajeni obiteljski setup nije na programu.  Živim između majčinstva, posla i “alternative” u kojoj tražim neki veći smisao i pomoć za bolje stanje. Podrška moje majke, iako ne razumije čemu služe brojne radionice, omogućuje mi taj “lifestyle”.

Vaastu je jedna od prvih stvari koju istražujem. Učim ga od Marcusa Schmiekea, voditelja Vedske akademije u Njemačkoj, doktora fizike po struci.

Vaastu je nauka o izvornom polju i kako se iz njega rađaju forme. Arhitektura dobiva potpuno novu holističku dimenziju. Fraze poput “Arhitektura je zamrznuta glazba” i “ Prostor ima svjesnost” postaju aktivni dio mojeg rječnika. Učenje Jyotisha se nadovezuje na Vaastu. Učim ga od Ignaca Perasa.

Slijede godine pohađanja raznih radionica: bavim se Theta healingom, idem na razne šamanske radionice i jako puno plešem prakse svjesnog pokreta (5 ritmova i Movement Medicine) kroz koje dobivam osjećaj kako je to stvarno biti u tijelu:) Polako širim sliku sebe i poimanja svijeta.

Paralelno razvijam Studio Arhimag, ured za arhitekturu, u kojem se rađa puno realizacija. Neke projekte radim u skladu s Vastu smjernicama.

Kreiram Power of the Space platformu za istraživanje tema prirode prostora, metodologije rada s klijentima i sl. Smeta mi shematska aplikacija Vastu smjernica. Iz Vastu učenja znam da je arhitektura zrcalna slika unutrašnjeg prostora. Zalažem se za šire sagledavanje stvari i preuzimanje odgovornosti za ono što se događa kroz arhitekturu. Pokušavam utjecati na početne parametre u projektima pomoću dubljih procesa sa klijentima jer se dobar Vastu ne može “nasiliti”. No, ostaje nejasno radi li se o terapiji ili o arhitekturi i gdje je granica jednog i drugog.

3 velike edukacije donose velike pomake unutar mene i rođenje authentic alive architecture.

To su:

1. Edukaciju za voditeljicu sistemskih konstelacija kod Branke Devčić (http://www.brankadevcic.com)

2. Biodecoding® (https://www.biodecoding.com) : Level I,II i III

3. BioGeometry® (https://www.biogeometry.ca) : Foundational, Advance level, Applied Skills, certificated Associate Practitioner (www.powerofthespace.com)

S authentic alive architecture sam došla u mir nakon puno godina istraživanja, traženja i učenja. Mir je rezultat jasnoće o tome što je arhitektura i što sam ja kao arhitektica u cijelom tom procesu, iz kakvog stanja trebam djelovati i kako djelovati s integritetom u svojoj struci. Da bi do toga došla morala sam se puno baviti sobom kao i sa cijelim Svemirom:)

Divota koja proizlazi iz toga je da se veselim novom projektu, posebnosti ljudi, mjesta i okolnosti koje ću imati prilike upoznati i biti u prilici ponuditi novi oblik životne sredine koji će biti harmoničan i evolutivan.

Svaki projekt je složen. Niz slojeva uvjetovanosti: međusobnih odnosa klijenata, raznolikih težnji, urbanizma, financija, susjeda, vremenskog imperativa…. Čarolija je kako iz svega toga razabrati teme i osigurati pomak ka većem stupnju slobode.

U ovom trenutku u vremenu na ovom svijetu koji je preplavljen lošim vijestima, ružnim slikama i s jako puno nagovještaja lokalnih i globalnih opasnosti i katastrofa, čini se gotovo nemoguće baviti se ljepotom, željom duše i pitanjima usklađenosti sa Svemirom. No, ja sam došla do toga, da mi zapravo nema druge!

Ana Penavić

arhitektica

www.madres.hr

suradnica za interijere i turističke projekta

Ana je poznata u svijetu interijera kao vrhunska majstorica. Ima jak osjećaj za pojavnost predmeta i kako stvoriti magiju od njihovog sklopa u interijeru.
Boutique hoteli, fini restorani, vile i dobri stanovi, njena su specijalnost. Niz publiciranih radova to potvrđuje.
Kroz svijet trance dance-a, 5 ritmova i shamanizma, uslojava svoj život, ali i način na koji doživljava arhitekturu. 
U jednom trenutku prepoznaje vrijednost a.a.a. pristupa te svojom praktičnošću uvelike doprinosi da se elementi procesa a.a.a. primjene u praksi. 
Član je tima za turističke projekte i interijere.

Damir Šeler

poznavatelj prirode, permakulturni dizajner i vrtlar

suradnik za okoliš i permakulturu

Damir je čovjek kojem je priroda dom.
Apsolvirao je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Razočaran neekološkim službenim stavom, okreće se prirodnim načinima uzgoja hrane. Ulazi u permakulturu i biodinamiku kroz edukacije i rad na ekološkim imanjima.
Živi između šume, vrtova i imanja, pomažući ljudima da se na razne načine približe prirodi. Drži predavanja na permakulturnim edukacijama, radionice poznavanja samoniklog jestivog bilja i gljiva, dizajnira vrtove i permakulturna imanja te pomaže u njihovom izvođenju od sadnje do izvedbe zahtjevnih elemenata poput jezera, biljnih pročiščivača i sl.
Gotovo od početka sudjeluje u razvoju teorije authentic alive architecture. Doslovno smo stotine sati proveli u raspravama što je zapravo a.a.a. i kako treba teći proces rada.
Damir će baš uvijek pronaći način kako da proširi sliku, postavi suštinska pitanja i postavi teoriju u red.
Član je tima kao dizajner okoliša i stručnjak za permakulturu.

SURADNICI

STATIKA: Janko Šimanović  i Damir Leskovšek dipl.ing.građ.

VODA i KANALIZACIJA: Dragica Pašalić ing.građ.

ELEKTROTEHNIČKE INSTALACIJE: Mehatronika d.o.o. Davor Gadže dip.ing.el.

STRUČNJAK ZA PRIRODNE MATERIJALE: slamu, zemljanu žbuku i drvo: Siniša Pocrnčić

RESTAURATOR I STOLAR: Radovan Karković, dipl. restaurator-konzervator

MANJI UMJETNIČKI ZAHVATI na arhitekturi: Davor Peršić, aka Ki Bi Ga Zna